Запуск системи ризиків з ПДВ вдарив по інтересах тих, хто заробляв на махінаціях - О.Данилюк

10/26/17

26 жовтня Міністр фінансів України Олександр Данилюк обговорив з журналістами створення Служби фінансових розслідувань, автоматичне відшкодування ПДВ та податкові махінації з ПДВ на прес-конференції в Міністерстві фінансів.

Міністр Олександр Данилюк наголосив на необхідності прискорення створення Служби фінансових розслідувань.

Він нагадав, що ще у березні цього року Кабінет міністрів схвалив законопроект Мінфіну щодо створення Служби фінансових розслідувань. Цей законопроект Міністерство фінансів розробило законопроект прозоро та відкрито у тісній співпраці з іншими міністерствами, бізнесом, експертами та міжнародними партнерами. Важливо, що навіть з правоохоронними органами було досягнуто спільної позиції. Міністр додав, що готовий презентувати Урядовий законопроект на засіданні Національної ради реформ.

"Я вже раніше говорив, що розробка нового законопроекту комітетом з податкової політики, безумовно, призведе до затягування часу і ризиків втрати принципових елементів моделі нової служби. Поки що ні я, ні мої колеги міністри не бачили цього проекту. Позавчора було оголошено, що незабаром ми побачимо концепцію законопроекту, та сподіваюся сам законопроект. Критично важливо, щоб його розглянуло профільне Міністерство фінансів, інші міністерства, експерти, бізнес,” сказав Данилюк.

Водночас, він наголосив, що сьогодні увага має бути зосереджена не на авторстві законопроекту, а на змісті та якості документу.
“Зараз це питання не авторства, хоча ми і присвятили цьому багато часу, а змісту, довіри до процесу розробки законопроекту, та безцінного часу”, підкреслив Міністр.

Олександр Данилюк зазначив, що не зважаючи на те, який законопроект буде прийнято до подальшого розгляду, необхідно, аби документ передбачав наступні ключові елементи:

 1. Необхідно створити чітку лінію взаємодії з формуваннята реалізації державної політики. Тобто, СФР має координуватися органом, який формує державну політику у сфері діяльності СФР та має для цього відповідну інституційну спроможність.
 2. Це має бути повноцінний правоохоронний орган з усіма правами органу досудового розслідування визначеними Кримінальним процесуальним кодексом України.
 3. Орган повинен мати право на самостійне ведення оперативно-розшукової діяльності. Інакше якісне проведення досудових розслідувань буде неможливим.
 4. Служба повинна бути компактною. За встановленняефективного механізму відбору співробітників, їхня кількість не має перевищити 3,5 тис.
 5. СФР не повинна бути перевантажена дрібними злочинами, а також не повинна займатися адміністративними провадженнями.
 6. Має бути забезпечена гідна оплата праці працівників Служби.
 7. Повноваження Служби фінансових розслідувань не повиннідублюватися із іншими правоохоронними органами.
 8. СФР повинна бути функціонально незалежною в правоохоронній діяльності. Будь-який політичний тиск є неприпустимим. Тому ми маємо створити такий орган, який не буде реагувати на спроби політичного впливу та буде керуватись виключно законом.
 9. Дуже важливим є питання конкурсного відбору до СФР. Необхідно забезпечити високий рівень довіри до процесу відбору і зробити його максимально прозорим. Важливо, щоб більшість працівників Служби були люди, які раніше не мали досвіду роботи у правоохоронних органах. Цього можна досягти завдяки залученню незалежних спостерігачів, іноземних партнерів, громадськості. Обов’язковим має бути психологічний тест і тест на поліграфі.

“Порушення цієї логіки або виключення будь-якого з цих пунктів призведе до того, що новий орган буде або неспроможнім і неефективним, або буде мати надмірні повноваження та буде репресивним. А це те, чого в жодному разі не можна допустити”, зазначив Міністр.

Інша важлива тема прес-конференції - це податкові махінації з ПДВ, кількість яких різко збільшилася в цьому місяці, особливо у місті Києві.

“Одним з головних антикорупційних досягнень цього року став запуск прозорого реєстру відшкодування ПДВ. Він майже на 50% вирішує проблему корупції у ДФС. Мінфін разом з ДФС за підтримки Президента та Прем’єр-Міністра доклали великих зусиль, щоб вирішити питання, які роками ніхто не вирішував - системні проблеми в адмініструванні ПДВ. Зараз бізнес отримує відшкодування ПДВ своєчасно і в повному обсязі. Але є інша сторона медалі. Не тільки бізнес страждав від непрозорого адміністрування ПДВ. Держава та державний бюджет, а відповідно, і кожен з вас теж страждали через махінації з ПДВ, що були націлені на розкрадання бюджету,” наголосив Міністр.

Тому ми розробили та запровадили механізм захисту інтересів держави та громадян від таких податкових махінацій - автоматичну систему ризиків з ПДВ. Новий механізм відшкодування ПДВ працює з квітня та зараз в автоматичному режимі відшкодовується більше 95% всіх заявок бізнесу. Система ризиків працює з липня і вже довела свою ефективність. Відразу після запуску системи кількість фіктивного податкового кредиту знизилася в 10 разів. Ситуація з призупиненням податкових накладних також має позитивну динаміку. За останні 15 днів призупинено лише 0,2% від всіх поданих накладних і немає жодної накладної по якій прострочено п’ятиденний термін розгляду скарг.

О. Данилюк підкреслив, що запуск системи ризиків вдарив по інтересах тих, хто заробляв на махінаціях, і зараз є багато сторін, які зацікавлені у “відкаті” реформи та поверненні корупції.

“Однією зі спроб “відкату” є законопроект 7115, який фактично повертає корупцію в адміністрування ПДВ, тому що надає можливість керівникам місцевих податкових блокувати накладні за власним розсудом та без будь-яких правил. Все на їх розсуд та в ручному режимі. І всім прекрасно зрозуміло, що ті, хто втрачають тепер мільярди через нову систему будуть намагатися проти неї боротися,” додав Міністр.

Відразу після реєстрації законопроекту 7115 було помічено значний сплеск у формуванні фіктивного податкового кредиту - збільшення більш ніж в два рази за цей місяць.

“Ми фактично спостерігаємо скоординовані дії проти економічної безпеки держави, проти державного бюджету та проти системи, що бореться з корупцією. Важливо, що дві третини цього фіктивного ПДВ пройшли в місті Києві. Тобто є серйозні питання до роботи податкової Києва,” зазначив О.Данилюк.

Мінфін разом з ДФС вже розробили зміни до системи ризиків з ПДВ, що припинять цей тренд. Також, сьогодні відбулася нарада за участі Міністра фінансів та в.о. Голови ДФС Мирослава Продана, де обговорили шляхи вирішення цієї проблеми.

За результатами наради щодо питання розкрадання державного бюджету через податкові махінації з ПДВ Міністр доручив наступне:

 • вжити заходів для повернення коштів до державного бюджету, провести перевірки суб’єктів, що займаються податковими махінаціями;
 • притягнути до відповідальності винних;
 • враховуючи обсяг фіктивного кредиту, який проходить через Київ, провести розслідування та на цей час відсторонити від виконання обов’язків керівництво податкової Києва та інших причетних осіб;
 • для попередження корупції та підвищення ефективності діяльності ДФС забезпечити ротацію очільників обласних територіальних органів ДФС і ДФС міста Києва.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити