Уряд шукає можливість збільшити фінансування на закупівлю ліків для тяжкохворих українців

9/7/16

Уряд шукає можливості для збільшення фінансування програм, які є критично важливими для життя українців з тяжкими хворобами. Метою є в перший раз за 25 років в повній мірі забезпечити потреби у фінансуванні таких програм. Це допоможе врятувати сотні життів та вилікувати десятки тисяч українців.

БФ «Пацієнти України» направили офіційне звернення до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, Міністра фінансів Олександра Данилюка та в.о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун з проханням забезпечити необхідне фінансування програм лікування на 2017 рік. У відповідь на це звернення 6 вересня у Мінфіні була організована оперативна зустріч Міністра фінансів Олександра Данилюка, в.о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун та активістів пацієнтських організацій БФ «Пацієнти України», ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» та БФ «Діти з гемофілією».

В чому проблема?
Впродовж багатьох років, а також і сьогодні тисячі тяжкохворих українців не можуть отримати належне лікування, адже у них немає на це коштів. Зараз в Україні живуть більше мільйона людей хворих на рак, а також тисячі людей хворих на ВІЛ/СНІД та інші смертельні хвороби. При цьому держава не забезпечує їх лікуванням в повній мірі. Так наявне фінансування може лише приблизно на половину покрити потреби таких пацієнтів життєво необхідними ліками. Більше того, навіть ця частина людей як правило не отримувала безкоштовних медикаментів, адже історично закупівля та розподіл ліків відбувався не прозоро та з величезними корупційними ризиками.

Рішення?
Розуміючи надзвичайну важливість даного питання Уряд буде спільними зусиллями шукати всі можливості, щоб знайти необхідні кошти та забезпечити належним фінансуванням програми для лікування людей, які страждають на онкологічні захворювання, ВІЛ/СНІД, гемофілію, вірусні гепатити, розсіяний склероз, цукровий діабет, серцево-судинні та судинно-мозкові та інші тяжкі захворювання. Це також включає фінансування трансплантацій та ендопротезів.
В 2016 році в бюджеті на дані цілі було закладено 3.95 млрд. грн. Мінфін разом із МОЗ та громадськістю працює над пошуком необхідних додаткових 2.1 млрд. грн., щоб забезпечити бюджетний запит МОЗ у повному обсязі, тобто на 6 млрд. грн.
При цьому Мінфін разом із МОЗ, ГО «Пацієнти України» та іншими організаціями буде надалі працювати над збільшенням прозорості та ефективності бюджетних витрат, щоб від цього отримали позитивний ефект якомога більше українців. Так вже було змінено систему закупівлі ліків. тепер закупівлі відбуваються не через сумнівні фірми-посередники, а через міжнародні організації, наприклад ООН. Завдяки цьому МОЗ вже вдалося закупити препарати для лікування онкологічних захворювань приблизно на 45% дешевше, ніж минулого року. Тобто на ту саму суму було закуплено майже в половину більше ліків.

Що це дає?
Збільшення фінансування та ефективності витрат зможе забезпечити тяжкохворих українців безкоштовними ліками та врятувати тисячі життів.

Як це зробити?
Рішення не є простим. В рамках бюджетної реформи Уряд робить Бюджет відповідальним та реалістичним. Тобто, ми спочатку дивимось, скільки у нас реально є грошей і тільки потім плануємо витрати.
«Навіть в умовах жорсткої економії, Мінфін разом із МОЗ та громадськістю буде робити все можливе, щоб знайти ресурс для збільшення фінансування на лікування важкохворих українців. Це надзвичайно важливо. Від цього залежать життя людей. І у нас такий самий підхід у всіх інших сферах. Ми знаходимо неефективні витрати, забираємо звідти кошти та перенаправляємо туди, де вони справді потрібні та де вони принесуть найбільше користі людям,» - зазначив з цього приводу Міністр фінансів Олександр Данилюк

Що далі?
Для пошуку оптимального рішення Уряд закликає всіх охочих долучитися до роботи ви висловити свої пропозиції. Надсилайте свої ідеї щодо того, як вивільнити ресурс та збільшити ефективність видатків на закупівлю медичних препаратів важкохворим українцям на електрону адресу: presa@minfin.gov.ua

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити