Промова Міністра фінансів Олександра Данилюка в рамках Тижня структурних реформ на честь Кахи Бендукідзе 21 квітня 2016 року

4/22/16

Минув тиждень після призначення нового уряду. І мій виступ сьогодні про те, що я планую робити на посаді Міністра фінансів.

Всі ми з вами хочемо жити в розвинутій країні, з економікою, що стрімко зростає; з конкуренцією за робочу силу; з гідними зарплатами, та, як наслідок - гідним рівнем добробуту для всіх громадян; з розвиненою інфраструктурою та якісними послугами держави.

Впевнений, що більшість з вас, як і я, переконані, що ключовим драйвером для зростання мають бути саме приватні інвестиції, а не державні витрати, тобто високий перерозподіл ВВП через бюджет.

Аби залучити приватні інвестиції, потрібно забезпечити кілька умов:
1) Передбачуваність ситуації в економіці.
2) Прості, однакові для всіх правила гри - в податковій, митній, судовій та інших сферах.
3) Прийнятне - принаймні не більше, а краще значно менше, ніж у сусідів - податкове та адміністративне навантаження на
платників податків.

Міністерство фінансів відповідає за левову частку у забезпеченні цих трьох складових - і я хочу розповісти про те, що, на мій погляд, потрібно для забезпечення подальшого прогресу у цих трьох питаннях.

Найбільші вороги державних фінансів – це:
- популізм;
- непрозорість;
- намагання догодити всім;
- свідомий самообман.

Яскравий приклад популізму - заяви, що Україна може прожити і без МВФ. Це популізм, тому що МВФ - це не лише гроші, але перш за все це реформи. Ті, хто говорять про те, що Україна може прожити без МВФ, насправді мають на увазі, що Україна може прожити без реформ (тобто без приватизації, без ринкових цін на ресурси, без реформування державних фінансів). Якщо ми відмовимось від реформ - вже за кілька місяців в нас буде нова економічна криза. І тоді ми знову підемо до МВФ просити про допомогу.

Співпраця з МВФ - це також сигнал для всього зовнішнього світу, що Україна змінюється на краще. Не буде МВФ - не буде допомоги від усіх інших донорів, не буде доступу на зовнішні ринки, не буде можливості повертати свої борги тощо.

До чого призводить популізм, свідомий самообман політикуму, непрозорість та намагання догодити всім? До надзвичайного розбалансування державних фінансів, наслідком чого стала глибока криза в економіці. У 2014 році дефіцит сектору загальнодержавного управління (держбюджет + Пенсійний фонд + місцеві бюджети + Укравтодор + рекапіталізація банків + Фонд гарантування вкладів + Нафтогаз) складав 11.1% (у 2015 році його знижено до 4.3%)

Прогрес є. Але попереду ще багато роботи. Як відповідальний Міністр я не буду називати цифр, скажу тільки, що стрес-тест показав: є значні ризики невиконання державного бюджету.

Але якщо ви думаєте, що це якимось чином впливає на апетити політиків? На жаль, ні. Мене тільки призначили Міністром, але вистроїлася черга бажаючих, які хочуть отримати кошти на свій округ. Раніше в Мінфіні були спеціальні люди, які виконували такі забаганки. Я припиню цю практику коли гроші виділяються на конкретні забаганки.

Я вважаю, що обмежені ресурси, які в нас є, мають виділятися на конкретні проекти через прозорий механізм розподілу Державного фонду регіонального розвитку.

Крім того, я бачу велику неефективність використання державних коштів у освіті, охороні здоров’я, соціальній сфері. Практика інших країн це підтверджує. Наприклад, мене не може не турбувати безвідповідальність використання державних котів та відвертий цинізм по відношенню до хворих дітей. Ми вже з 2011 року фінансуємо будівництво корпусу Охматдит, витратили більше 500 млн.грн., а готовність 13%, до 2019 року потреба ще більше 2 млрд.грн. Ці кошти мали бути спрямовані на цільове лікування дітей. В результаті функцію лікування хворих дітей виконує «Таблеточки», а держава заливає ці кошти в бетон.

Перше моє ключове завдання на посаді Міністра фінансів - це реформа публічних фінансів. Нам потрібно змінити філософію витрати бюджетних коштів. Мусимо фінансувати не будівлі, а послуги. Кожна державна установа повинна сформулювати свою місію. Немає місії – немає коштів.

Мінфін має стати драйвером реформ у реформуванні освіти, охорони здоров’я, соціальної сфери саме через кардинальну зміну механізмів фінансування. Зокрема, ми маємо впровадити систему перевірки доходів та майнового стану (means testing) при наданні соціальної підтримки та пенсійного забезпечення. Маємо продовжувати верифікацію соціальних виплат.

Друге ключове моє завдання на посаді Міністра фінансів - це продовження фіскальної децентралізації. Яскравий приклад проблем, які виникли у цьому питанні: місцева влада радо бере додаткові кошти, що центральний уряд передав їй, але не хоче брати на себе відповідальність також за реалізацію конкретних повноважень. Або ж центральні органи влади не можуть домовитися між собою щодо синхронного передання ресурсу та повноважень, що створює безліч проблем.

Ви знаєте, з якою проблемою ми зіткнулись у питанні ПТУ. ПТУ було передано на міста, але управління майном залишається у МОН. Тобто органи місцевого самоврядування на сьогодні не мотивовані фінансувати такі заклади. Це приклад того, як мають разом працювати міністерства.

Третє завдання – реформа фіскальної служби. Реформування податкової та митниці. Призначення нових керманичів цих органів за допомогою відкритого
конкурсу. Боротьба з корупцією та спрощення процедур. Оскільки це тепер зона моєї відповідальності, практичні зміни цієї сфери я розпочну прямо зараз, фокусуючись на спрощенні адміністрування. На сьогодні Мінфін затверджує всі нормативні акти податкової. Ми їх всі переглянемо і для цього ми залучимо бізнес та громадськість.

Окрема тема – податкова міліція. Вартість утримання цього органу не є співмірною з економічним ефектом. Він негативний. Ми ініціюємо ліквідацію цього органу.

В податковій політиці - відмова від будь-яких податкових пільг та преференцій.

Четверте завдання - підвищення ефективності державного управління в усіх сферах моєї відповідальності.

З 1 травня вступає в дію закон новий закон про державну службу. Тому моє завдання як міністра – забезпечення підвищення престижності і заробітної плати для державних службовців. Я також буду ініціювати ревізію функцій та місій державних органів влади. Кожне міністерство має чітко та зрозуміло пояснити для чого воно створене.

П’яте - прозора приватизація. Державні фінанси – це не тільки доходи та видатки. Це і державні активи. Державі належать не тільки підприємства, але й величезна кількість нерухомого майна. Це капітал, який в переважній більшості випадків працює не на користь громадян. Зиск отримують лише окремі групи інтересів. Жоден міністр не має управляти майном, це не його функція. Завдання Міністра фінансів і Уряду в цілому розпочати масштабну і прозору приватизацію.

Багато з тих кроків, що я назвав, зачіпають інтереси багатьох людей (vested interests). Мій друг Каха Бендукідзе говорив, що не буває реформ, які всім подобаються. “Якщо не боляче – це не реформа”, - казав він.

Так, нам потрібні болючі реформи, але болючі не для простих громадян, а для тих, хто має корупційні інтереси. Я готовий до того, що в мене будуть летіти стріли з усіх боків. Але ми маємо чіткі принципи, і я твердо вірю, що наслідування цим принципам допоможе нам заручитися підтримкою суспільства - і таким чином, стане на захисті від цих стріл.

Ці принципи:

- прозорість та підзвітність в роботі;
- нульова толерантність до корупції;
- нульова толерантність до спроб політичного тиску на мене та мою команду з будь-якого боку;
- активна співпраця з громадськістю та депутатами вже на етапі розробки нашої політики;
- і головний принцип - інтереси країни та всіх громадян є головним пріоритетом.

Для того щоб реалізувати все, про що я щойно розповів, нам потрібно:

- Бачення
- Сильна команда
- Підтримка українського політикуму
- Підтримка суспільства

Мене тішить, що з першими двома компонентами в мене не має проблем. Про бачення я вже сказав, команду я представлю найближчим часом.

В політикумі у мене є підтримка і Президента і Прем’єра. Я буду робити всі можливі цивілізовані кроки, аби заручитися підтримкою моєї політики в парламенті.

Я сподіваюся на підтримку громадянського суспільства. Міністерство фінансів відкрите до діалогу.

Дякую за увагу.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити