​Оксана Маркарова: «Щорічні зустрічі МВФ та Світового банку – це не просто давня традиція, а спроба разом зрозуміти головні економічні тренди світової економіки та можливість обмінятися цінним досвідом, який ми будемо використовувати в Україні»

4/15/19

Делегація Міністерства фінансів на чолі з Оксаною Маркаровою завершила роботу на Щорічних весняних зустрічах Міжнародного валютного фонду та Світового банку, які проходили у Вашингтоні 10-14 квітня 2019 року.

Участь в цьогорічних Зустрічах взяли понад десять тисяч осіб з багатьох країн, серед яких міністри фінансів, голови центральних банків, провідні інвестбанкіри, економісти та представники світового бізнесу.

Цього року учасники Зустрічей ділились досвідом з подолання бідності та зниження нерівності, намагались виробити заходи із подолання викликів, які створює загроза чергового сповільнення світової економіки.

В ході роботи у Вашингтоні делегація Мінфіну провела низку зустрічей з міжнародними партнерами та взяла участь в низці обговорень.

На зустрічі з Віце-президентом Європейської комісії Валдісом Домбровскісом у центрі уваги був перебіг реформ в Україні та подальші кроки з реалізації Четвертої програми макрофінансової допомоги Європейського Союзу. Питання співпраці Міністр Оксана Маркарова також обговорила під час зустрічі з Єврокомісаром Йоганнесом Ханом, заступницею керівника Головного директорату Єврокомісії з питань розширення та сусідства Катериною Матерновою та Надзвичайним і Повноважним Послом України в США Валерієм Чалим.

Під час зустрічі з керівництво МВФ члени Делегації МінФіну та НБУ обговорили прогрес у виконанні зобов’язань в рамках Програми МВФ. Вже у другій половині травня у Київ приїде оціночна місія на чолі з Роном ван Роденом. Також в травні МінФін чекає технічні місії МВФ з питань податкової реформи та реформи ДФС.

На зустрічі з Сірілом Мюллером та командою Світового банку представники Делегації обговорили програму співпраці до кінця року, запозичення під нову гарантію, над структуруванням якої вже розпочали роботу, і ряд проектів в освіті, інфрастуктурі та агросекторі. Сторони засвідчили, що спільні зусилля Мінфіну та Світового банку по прискоренню вибірки коштів міжнародних кредитів вже дають результат.

Про пожвавлення співпраці та збільшення інвестицій в Україну говорили на зустрічах з керівництвом МФК та ЄБРР. Нагадаємо, вже протягом найближчих місяців МФК стане співвласником в державному Укргазбанку.

З Міністром фінансів Катару Алі Шаріфом Аль-Емаді обговорили успіхи у впровадженні ключових для України реформ, покращення бізнес-клімату, інвестиційного середовища та можливості інвестування в державні боргові інструменти та проекти в різних сферах економіки. Інвестиціям з Катару сприятимуть дві ратифіковані Угоди.

На зустрічі з делегацією Кувейтського фонду арабського економічного розвитку на чолі з Валідом Аль-Бахаром придиліли увагу потенційній двосторонній співпрацю та інвестиційним можливостям, що позитивно вплинуть на економіки Кувейту та України.

Міністр фінансів Оксана Маркарова взяла участь у семінарі, "Головні світові тенденції та їх вплив на програмні рекомендації МВФ" (https://bre.is/XVXETr8_t), який модерувала Директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард. В ході дискусії Міністр висловила своє бачення проблем світової економік, яким Україні теж доведеться протистояти вже невдовзі.

«Мені здається, що варто говорити про три основні світові тенденції, які вже сьогодні змінюють нашу реальність на глобальному рівні. Їхній вплив ми також спостерігаємо і в Україні. Перша - це міграція: міграція не лише людей, але й капіталу та доходів. Якщо ми хочемо «затримати» їх в нашій економіці, то доведеться докласти зусиль, щоб створити для цього умови. Мігрують також і проблеми. Наші економіки стали дуже пов'язані між собою, а отже і проблеми у нас стають спільними. Друга тенденція - це відкриті дані. Україна динамічно розвиває цей напрям. При цьому перед нами постають проблеми, які потрібно вирішувати разом: ефективний захист даних та вплив величезних обсягів інформації на світогляд покоління, яке ще не може критично мислити. І звідси витікає третя тенденція – популізм, що змушує нас думати як протистояти тим, хто обіцяє швидкі рішення замість проведення складних, але необхідних реформ», - підкреслила у своєму виступі Оксана Маркарова.

Цікавим та корисним було обговорення ролі та ефективності державних підприємств та державних банків в країнах Центральної, Східної та Південно-Східної Європи під головуванням Пола Томсена, директора європейського департаменту МВФ. Результати відповідного дослідження експертів МВФ проілюстрували, що державні підприємства є менш ефективними та продуктивними, ніж приватні компанії, а державні банки - менш продуктивними за приватні.

Оксана Маркарова, коментуючи дослідження, наголосила, що заходи економічної політики зі зменшення частки державної власності справді на часі, оскільки державні підприємства – це не лише проблема ефективності, а й, на жаль, нерідко джерело корупції. Тому уряд України вже визначився з подальшими кроками в цьому напряму і ухвалив рішення про розподіл таких підприємств на три групи: стратегічні, що залишаться в державній власності, ті, які буде приватизовано, та решту, які ліквідують. При цьому, для управління стратегічними державними підприємствами буде використано принципи ОЕСР з корпоративного управління, зокрема, у питанні створення незалежних спостережних рад. Також йдеться про доцільну політику власності, яка серед іншого передбачає квартальний моніторинг ключових показників ефективності менеджменту компаній. Саме важливість ефективної роботи незалежних спостережних рад можна побачити на прикладі державного Укргазбанку, який за більшістю показників не відрізняється від приватних банків, а за часткою проблемних кредитів є ліпшим за ряд банків.

Темою круглого столу міністрів фінансів, який було організовано Світовим банком, цього разу був розвиток людського капіталу. «Сьогодні принцип інклюзивності дозволив усім дітям в Україні мати однаковий доступ до освіти та соціалізації й позбавив нас від таких рудиментів старої системи, як окремі школи для дітей-інвалідів. Також почали фінансувати Нову українську школу. Кардинально інший підхід до фінансування системи охорони здоров’я позитивно вплинув на доступність медичних послуг та допоміг значно підвищити зарплати лікарям первинної ланки. Крім того, Уряд запровадив додаткову матеріальну допомогу для багатодітних сімей, що в майбутньому вплине на рівень народжуваності. Всі ці кроки – не просто результати реформ. Це вклад в майбутнє наших громадян, тобто вклад в майбутнє України. Ці кроки допоможуть підвищити конкурентоспроможність людського капіталу, що позитивно сприятиме економічному розвитку країни», - підкреслила під час свого виступу Оксана Маркарова.

Зустрічі та обговорення під час цьогорічних Весняних зустрічей показали, що Україна рухається в правильному напрямку при впровадженні комплексних структурних реформ. При цьому ряд реформ ми впроваджуємо суттєво швидше, ніж інші країни. Зокрема йдеться про реформи децентралізації та впровадження середньострокового бюджетного планування. Цей напрямок реформування країни підтримують наші основні міжнародні партнери, оскільки вони сприяють поліпшенню добробуту населення та стійкості економічної ситуації.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити