Міністерство фінансів запускає другий модуль проекту «Є-Data» — відкритий «Бюджет для громадян»

9/17/18

17 вересня під час прес-конференції з нагоди третьої річниці запуску порталу Є-Data в.о. Міністра фінансів України Оксана Маркарова презентувала другий модуль порталу – відкритий «Бюджет для громадян» (openbudget.gov.ua). Проект має на меті показати всі стадії бюджетного процесу від початку до кінця – планування, виконання та аналіз.

«Сьогодні модуль дозволяє побачити основні показники виконання бюджету за 2018 рік: структуру доходів і видатків, а також рівень виконання бюджету. Уся інформація подана у форматі open data та оновлюються щомісячно», – сказала Оксана Маркарова.

Зараз на порталі можна простежити скільки коштів пішло на освіту, оборону, медицину, загальнодержавні функції за сім місяців 2018 року, інформація за серпень з’явиться 25 вересня. Розробники зазначають, що це лише початок втілення великих планів.

«Повна реалізація проекту займе близько двох років. Наша мета – відкрити якомога більше даних у зрозумілій формі, адже йдеться не про абстрактні бюджети, а про те, хто і на що витрачає кошти громадян України», – наголосив Олександр Комареус, керівник ДУ «Відкриті публічні фінанси».

Керівник проекту «Є-Data» Олександр Щелоков нагадав, що e-data.gov.ua на сьогодні є найбільшим в Україні порталом відкритих даних у секторі публічний фінансів. Не менш важливо, що інтерес до порталу суттєво збільшився у порівнянні з минулим роком.

Станом на перше вересня 2018 року на порталі уже міститься 2 млн звітів, 10 млн договорів, 95, 5 млн бюджетних трансакцій (платежів), 44 тис. державних організацій зареєструвались на порталі та почали звітувати про використані кошти. До того ж, 23 млн актів уже внесено на портал і вся ця інформація є у відкритому доступі.

«Обсяги інформації для контролю влади, розвитку бізнесу та аналітики – більш ніж достатні. Але термін “відкриті дані” означає лише те, що доступ до них вільний, а сама інформація подана у машиночитаному форматі. Стати корисною, живою, рушійною силою інформація може у тому випадку, коли її будуть використовувати ЗМІ, журналісти-розслідувачі, детективи, спеціалісти безпеки, громадяни, бізнес хоча б щоденно», – підсумував він.

Голова Центру «Ейдос» Віктор Таран відзначив послідовність політики Мінфіну у реалізації закону України «Про відкритість використання публічних коштів»: «Проте є приклади, коли на місцях саботується виконання закону державними та комунальними підприємствами, — зазначив він, — тому наша команда зареєструвала законопроект, який посилює відповідальність за невиконання основних вимог відкритості та прозорості. Маємо надію, що він найближчим часом буде прийнятий у парламенті».

У планах реалізації проекту «Бюджет для громадян» є пункт про відкриття місцевих бюджетів. Надія Бабинська, експертка з відкритих даних, наголосила, що важливим нововведенням, яке запроваджує портал, є відкритість інформації про формування бюджетів від запиту до виконання. «Для громадян є цінною інформація про їхнє щоденне життя: коли відремонтують під’їзд чи коли поміняють вікна в школі. Хто вирішує купувати столи і в кого. Open Budget має давати відповідь на прості питання людей», — завершила Надія.

Захід відбувся за підтримки проекту «Ефективне управління державними фінансами» що реалізується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, за дорученням Урядів Німеччини та Великої Британії.

Довідково:
Єдиний веб-портал використання публічних коштів e-data.gov.ua створений на запит громадськості відповідно до Закону України «Про відкритість використання публічних коштів» і розпочав роботу 15 вересня 2015 року.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити