Міністерство фінансів, Міносвіти та студенти обговорили нові підходи до фінансування стипендій у 2017 році

11/29/16

29 листопада заступник Міністра фінансів Сергій Марченко спільно з Міністром освіти і науки Лілією Гриневич зустрілись з профспілковими організаціями та студентськими активістами для обговорення зміни підходів до фінансування стипендій у 2017 році.

Під час зустрічі Мінфін та Міносвіти представили студентам своє бачення зміни системи стипендійного забезпечення. У ході бюджетного процесу відомства активно обговорювали це питання в публічному просторі, залучали до діалогу експертів та широку громадськість і врешті-решт дійшли до спільного рішення -по-новому нараховувати стипендії з 1 січня 2017 року. Зокрема, має бути соціальна стипендія для студентів, яким необхідна матеріальна підтримка, і академічна стипендія для тих студентів, які показують високі результати у навчанні.

В чому суть?

Мінфін пропонує зменшити кількість отримувачів стипендій приблизно на чверть і при цьому підняти стипендії для решти майже вдвічі. Стипендіальний фонд в порівнянні з 2016 роком збільшено на 576 млн грн. до 5,8 млрд. грн. Більше того, ці кошти будуть використовуватись більш ефективно: на академічні стипендії у проекті бюджету-2017 передбачено 2,84 млрд.грн., і вони будуть виплачуються за рейтингом успішності. Водночас, на соціальні стипендії на 2017 заплановано 2,98 млрд.грн., і їх будуть отримувати лише ті, хто дійсно потребує державної підтримки.

Також обголювався підхід, за яким 43% - отримуватимуть академічні стипендії за рейтинговою системою, а соціальну отримуватимуть 7%, тобто загалом 50% (зараз близько 75%). При цьому, сам розмір стипендії буде суттєво збільшено. Наприклад, відмінники у ВНЗ III-IV рівня акредитації отримуватимуть стипендію приблизно на 75% більше ніж зараз – 1600 грн, тобто на рівні прожиткового мінімуму.

Чому це важливо?

Під час обговорення заступник Міністра фінансів Сергій Марченко наголосив, що в рамках бюджетної реформи Мінфін ініціював низку змін у фінансуванні освіти, які покликані стимулювати системну реформу всієї галузі.

"Наша мета – зробити освіту в Україні більш якісною. І реформування принципів стипендіального забезпечення є частиною комплексної реформи освіти. Тепер стипендії отримають лише найуспішніші студенти та соціально незахищені. Визначати власників академічних стипендій будуть за рейтингом, який формуватиме ВНЗ", - наголосив заступник Міністра.

На зустрічі також піднімалось питання можливості виплат стипендій студентам-контрактникам, які мають високий рейтинг успішності. Наразі Мінфін та Міносвіти ще в процесі обговорення цього нововведення.

Що далі?

"Зараз важливо, щоб Верховна Рада підтримала всі розроблені ініціативи та вчасно прийняла бюджет на наступний рік, бо без цього документу нові правила діяти не почнуть", - зазначив Сергій Марченко.

Мінфін виступає за закріплення академічних стипендій для 40% студентів у 2017 році з поступовим наближенням до європейських показників у 15% та відповідним збільшенням самої суми стипендій до 2020 року.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити