Мінфін затверджує узагальнюючі податкові консультації щодо оподаткування банківського сектору

2/2/18

1 лютого 2018 року Міністерство фінансів України видало наказ № 77 «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування податком на прибуток підприємств та податком на доходи фізичних осіб»: затверджено три узагальнюючі податкові консультації щодо оподаткування банківського сектору. Про це Міністр фінансів Олександр Данилюк повідомив на зустрічі з головою Ради Незалежної асоціації банків України Романом Шпеком.

У чому суть?
Неоднозначність податкового законодавства призводить до численних адміністративних та судових спорів між платниками податків та контролюючими органами.

Узагальнюючі податкові консультації – це дієвий інструмент, який дозволить суттєво скоротити підстави для таких спорів.

Наказом Мінфіну затверджено три узагальнюючих податкових консультації:

  1. стосовно визначення ліміту, перевищення розміру резерву над яким збільшує фінансовий результат до оподаткування (щодо застосування положення підпункту 1 підпункту 139.3.3 пункту 139.3 статті 139 Податкового кодексу України у редакції, що діяла до 1 січня 2018 року); зокрема, консультація визначає, що для визначення ліміту, перевищення розміру резерву над яким збільшує фінансовий результат до оподаткування, має використовуватись сукупна балансова вартість активів, знецінення яких визнається шляхом формування резерву відповідно до положень міжнародних стандартів фінансової звітності, незалежно від факту формування резерву за такими активами.
  2. стосовно визнання банками заборгованості безнадійною (щодо застосування положень підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України); зокрема, консультація визначає, що безнадійною заборгованістю для цілей оподаткування визнається списана заборгованість за фінансовим активом, що включає як заборгованість за основним боргом, так і заборгованість за нарахованими доходами.
  3. стосовно списання банком кредиту, виданого банком боржнику, як фінансового активу банку (щодо застосування положень підпункту «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України); зокрема, консультація визначає, що списання банком у бухгалтерському обліку кредиту, виданого банком боржнику, як фінансового активу банку, не є прощенням боргу, та сума такої списаної банком заборгованості не включається до оподатковуваного доходу боржника для цілей оподаткування податком на доходи фізичних осіб.
Що це дає?

Роз’яснення цих питань допоможе підвищити якість кредитного банківського портфелю завдяки зменшенню податкових перешкод при роботі банків з проблемними кредитами, що існують у зв'язку з неоднозначним застосуванням податкового законодавства.

Податкові роз’яснення мають дати відповіді стосовно того, як банкам вирішувати питання з проблемними кредитами, які не обслуговуються, одночасно поліпшуючи свій кредитний портфель та уникаючи можливого додаткового оподаткування.

"З минулого року закон удосконалив процедуру видачі узагальнюючих податкових консультацій та розширив повноваження Міністерства фінансів у цій сфері. Ми впевнені, що це один з найдієвіших механізмів попередження податкових спорів. Протягом року була розроблена внутрішня процедура, зібрані та пріоритизовані питання, що потребують надання роз’яснень, сформовано Експертну Раду для надання пропозицій та рекомендацій щодо необхідності надання узагальнюючих податкових консультацій та підготовки проектів таких консультацій. Сьогодні видано перші консультації. Я докладу максимальних зусиль для того, щоб у подальшому процес надання узагальнюючих податкових консультацій рухався швидко та якомога більше спірних питань було вирішено”, - зазначив Міністр фінансів Олександр Данилюк.

Незалежна асоціація банків України, члени якої долучилися до роботи Експертної ради, вітає видачу перших узагальнюючих податкових консультацій та прагне й надалі працювати над розробкою потрібних фінансових інструментів.

"Щиро дякуємо від усього банківського співтовариства за затвердження перших трьох узагальнюючих податкових консультацій. Цього результату Незалежна асоціація банків України домагалася протягом майже двох років», - заявив голова Ради Асоціації Роман Шпек. «Також чекаємо на вирішення всіх важливих засадничих питань і переконані, що прямий діалог влади та бізнесу є тим мечем, який зможе розрубати «гордіїв вузол» накопичених проблем у фінансовому секторі країни",- додав Шпек.

Що далі?
Враховуючи велику кількість проблемних питань, що потребують роз’яснень, Мінфін, дотримуючись вимог Податкового кодексу та Порядку надання узагальнюючих податкових консультацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27 вересня 2017 року № 811, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 жовтня 2017 року за № 1266/31134, докладатиме максимальних зусиль для ефективного та швидкого процесу випуску узагальнюючих податкових консультацій.

Для підготовки та видачі узагальнюючих податкових консультацій сформовано Експертну Раду у складі представників Міністерства фінансів, Державної фіскальної служби, Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, офісу бізнес-омбудсмена, бізнес-асоціацій, аудиторських компаній.

Експертна Рада є постійно діючим консультативно-дорадчим органом при Міністерстві фінансів України, утворена з метою надання пропозицій та рекомендацій щодо необхідності надання узагальнюючих податкових консультацій та підготовки проектів таких консультацій.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити