Мінфін проінспектує роботу «Єдиного вікна» на митниці, яке почало працювати з 1 серпня

8/1/16

З 1 серпня на українських митницях починає працювати "Єдине вікно". Ініціатива Мінфіну про запровадження автоматизованої системи «Єдиного вікна» має значно спростити митні процедури та зменшити час на їх проведення. Це полегшить ведення бізнесу та усуне можливості для корупції на митниці.

Міністерство фінансів впродовж тижня перевірить роботу «Єдиного вікна» в пунктах пропуску та у місцях митного оформлення товарів.

В чому була проблема?

 • неналагоджені процеси взаємодії митних і контролюючих органів з підприємством – робота проводилась хаотично і безсистемно;
 • контролюючі органи як правило не мали часових рамок на здійснення контролю. Це створювало невизначеність для бізнесу та значно ускладнювало логістику;
 • митниця не могла завершити митний контроль без дозволів інших контролюючих служб. Це призводило до затримок митного оформлення та черг у пунктах пропуску на кордоні;
 • відсутність електронної бази даних звернень бізнесу до контролюючих органів не дозволяла державі здійснювати нагляд за діяльністю цих органів та створювало можливості для корупції.

Рішення

Мінфін розробив концепцію автоматизованої системи «Єдине вікно». Це передовий сучасний інструмент спрощення та зменшення кількості митних процедур. Ініціатива «Єдине вікно» реалізується в рамках комплексної реформи митниці.

Що це дає?

 • Суттєво прискорює зовнішньоекономічні операції – тепер у контролюючих органів буде всього 4 години на прийняття рішення щодо здійснення відповідного виду контролю. Якщо немає рішення впродовж 4 годин, застосовується принцип "мовчазної згоди". Тобто система автоматично вважає, що відповідний контроль пройдений.
 • Зменшує витрати для бізнесу – тепер проходження митниці буде швидшим, а значить і дешевшим.
 • Зменшує корупцію – тепер у контролюючих органів буде набагато менше можливостей для маніпуляцій.
 • Ефективний розподіл ресурсів – тепер огляд товарів проводиться одночасно всіма контролюючими органами.

Останньою формальністю було затвердження Мінфіном переліку документів, які треба подати контролюючому органу для завершення відповідного виду державного контролю, переліку із 192 місць митного оформлення товарів, в яких буде застосовуватись система «єдиного вікна», а також 47 пунктів пропуску з автоматизованим контролем за переміщенням радіоактивних речовин та ядерних матеріалів. Завершення даних процедур дозволило запустити систему за графіком, тобто з 1 серпня.

Що далі?

Ініціатива «Єдине вікно» реалізується в рамках комплексної реформи митниці. Наступними кроками буде подальше впровадження вже прийнятих рішень по удосконаленню роботи митниці:

 1. Запроваджено фото- та відеофіксацію митних перевірок. Результат: більший контроль над працівниками митниці та зменшення корупції.
 2. Введено мобільні групи та координаційний центр для контролю над митницею. Результат: раптові перевірки мобільними групами мають зменшити корупцію та зловживання на митниці.
 3. Запроваджено автоматичний розподіл митних декларацій. Результат: тепер митники більше не зможуть маніпулювати документами та обирати, який товар розмитнювати. Це має значно зменшити корупцію.

Додатково про «Єдине вікно»:

 • Система "Єдине вікно" передбачає створення єдиної електронної бази даних, яка дозволяє різним службам контролю та митницям в автоматичному режимі обмінюватись інформацією про вантаж, який проходить через кордон України та про результати його державного контролю.
 • Рішення про запровадження Єдиного вікна було прийнято 25 травня 2016 року – Постанова Кабінету Міністрів України № 364 від 25.05.2016 «Деякі питання реалізації принципу “єдиного вікна” під час здійснення митного, санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів державного контролю».
 • Цією ж Постановою затверджено Порядок інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом “єдиного вікна” з використанням електронних засобів передачі інформації.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити