Інтерв’ю Першого заступника Міністра фінансів Оксани Маркарової для видання "Німецька хвиля" 30.08.2016

8/30/16

Між іноземними інвесторами й українським урядом незабаром запрацює новий канал спілкування. Які завдання офісу зі сприяння інвестиціям? Інтерв’ю DW з уповноваженою уряду України з питань інвестицій.

Український прем’єр-міністр Володимир Гройсман анонсував відкриття у вересні офісу зі сприяння інвестиціям. Діяльність офісу координуватиме урядова уповноважена з питань інвестицій, перша заступниця міністра фінансів Оксана Маркарова. Вона прийшла в уряд з бізнесу й має 17-річний досвід роботи в інвестиційній сфері. Маркарова сподівається, що новий офіс не лише допоможе вирішити конкретні проблеми іноземних бізнесменів в Україні, а й змінити інвестиційний клімат в країні. Яким чином команда офісу зі сприяння інвестицій сподівається досягти цієї мети, Оксана Маркарова розповіла в інтерв'ю DW.

DW: Яким буде механізм роботи офісу зі сприяння інвестиціям, і якими інструментами діяльності він послуговуватиметься?

Оксана Маркарова: Ми нині перебуваємо на фінальній стадії обговорення структури офісу. Він не буде урядовою бюрократичною структурою, а стане консультативно-дорадчим органом при прем’єр-міністрові, до складу якого входитимуть фахівці найвищого рівня з комунікаційної, інвестиційної та маркетингової сфер.Ми раді, що ідею створення офісу зі сприяння інвестиціям від самого початку підтримав Western NIS Enterprise Fund (WNISEF - фонд із капіталом 150 мільйонів доларів, який інвестує у малий та середній бізнес в Україні та Молдові, створений рішенням конгресу США і фінансується урядом США через USAID - Ред.). WNISEF зобов’язався надати фінансування, необхідне для створення і першого часу роботи цього офісу. Саме завдяки цій фінансовій і технічній підтримці ми зможемо залучити до роботи в офісі фахівців високого рівня. Єдиним проявом державної бюрократії буде моя посада урядового уповноваженого з питань інвестицій та підвищена увага прем’єра-міністра, який надає роботі цього офісу особливого значення.

DW: Хто саме працюватиме в команді офісу?

Висококласні професіонали, як українці, так і іноземці, які не будуть держслужбовцями і 24 години на добу віддаватимуть свій час роботі в офісі. Зараз ми саме визначаємося з кандидатурою на посаду керівника офісу.
Для того, щоб зацікавити в цій роботі фахівців топ-рівня, їм необхідно запропонувати гідну зарплату.

DW: Яким буде бюджет офісу?

Поки що точну суму я не можу назвати. Але у нас є зобов’язання від WNISEF, яких буде достатньо для того, щоб на першому етапі найняти команду з 10-20 фахівців високого рівня. Фінальний бюджет офісу сформується десь наприкінці вересня, і у фонді готові його переглядати, якщо виникне така необхідність. Крім того, ми хочемо створити максимально функціональний офіс, застосовуючи розумний підхід до використання коштів. Адже вже є багато контенту про Україну, який виробляється юридичними, інвестиційними компаніями, торгово-промисловими палатами. Ми маємо на меті об’єднати й використати ці ресурси в однорідний спосіб. Таким чином можна буде зберегти чимало коштів. Ми не хочемо отримати собі медаль на груди, наше завдання - зробити справу. Тому чим ширше коло людей ми залучимо, тим успішнішими будемо.

DW:У чому ж полягатимуть основні завдання офісу?

По-перше, стати центром, через який буде надходити правильна, точна інформація про Україну, куди нинішній чи потенційний інвестор зможе зайти і дізнатися, як працювати в Україні, як інвестувати, які тут є ризики і можливості. По-друге, займатися підтримкою інвесторів, які заходять в Україну, відповідати на їхні запитання й надавати необхідні контакти. По-третє, ми будемо активно йти до тих інвесторів, яких ми хотіли б бачити в Україні. Тобто у нас буде список з іноземних інвесторів у пріоритетних для нас секторах, офіс буде контактувати з ними і так би мовити приводитиме їх за руку в Україну.
Іноземні бізнесмени, які працюють в Україні, сподіваються, що офіс діятиме за принципом "єдиного вікна", де можна буде знайти відповіді на всі свої запитання та проблеми…
Так, ми хочемо запровадити принцип "єдиного вікна" для інвесторів, які приходять в Україну чи вже тут працюють. Водночас ми не дублюватимемо вже існуючі організації, наприклад, офіс бізнес-омбудсмена. Щойно в нас з’явиться директор, то перше, що ми зробимо, зустрінемося з потенційними партнерами й домовимося, яким чином координувати нашу діяльність. Моя роль як урядового уповноваженого - заохочувати інвесторів з усіма питаннями звертатися спочатку в наш офіс, щоб ми мали загальне бачення проблем бізнес-спільноти в Україні. Адже наше завдання не лише допомогти конкретній десятці чи двадцятці інвесторів зайти в Україну. Головне полягає в тому, щоб, роблячи це, змінювати правила гри в Україні. Щоб побачивши, що якась проблема виникає для одного, третього чи десятого інвестора, повертатися з нею в Кабмін чи йти у Верховну Раду і змінювати ті постанови чи закони, які стали причиною цієї проблеми. Ось тоді ми будемо справді успішні. Бо ми не просто вирішуватимемо питання одного конкретного інвестора, а змінюватимемо середовище, систему, і від цього виграють не лише іноземні інвестори, а й все бізнес-середовище в Україні.
Створення структури, яка допомагала б інвесторам, - ідея не нова, і в українських урядах подібні спроби робилися не раз, проте без особливого успіху.

DW: Ви вважаєте, що ваш офіс не повторить долі своїх попередників?

Ми хочемо порівнювати себе не з тим, як було колись в Україні, а з найкращими подібними практиками, які є у світі: офісами, які було створено в Грузії, країнах Європи, Сінгапурі, американським офісом Select USA. Ми беремо цей досвід і сподіваємося, що зможемо зробити в Україні щонайменше не гірше. Як ми цього досягнемо? Те, що цей офіс створено не як урядову агенцію, а як орган, що фінансуватиметься за рахунок міжнародних незалежних партнерів, те, що тут працюватимуть висококласні фахівці з високою репутацією, котрі матимуть гідну зарплатню, - це вже перші передумови для успіху. Крім того, на мою думку, зараз справді гарний час для інвестицій в Україну.

©Німецька хвиля

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити