Міжнародна фінансова організація Північна екологічна фінансова корпорація (НЕФКО) заснована в 1990 році країнами Північного регіону*: Фінляндією, Данією, Ісландією, Норвегією та Швецією. Корпорація фінансує екологічні проекти у країнах Центральної та Східної Європи, включаючи Білорусію, Росію та Україну. Діяльність НЕФКО спрямована на проекти, що покращують стан довкілля і є ефективними з точки зору витрат. Діяльністю корпорації керує головний офіс в Хельсінкі (Фінляндія). Пріоритетні проекти для фінансування корпорацією повинні бути направлені на зниження викидів парникових газів в атмосферу, покращення екологічного стану Балтійського моря або зменшення викидів токсичних забруднень.

Мета діяльності НЕФКО: підтримка проектів у країнах регіону. Ключовими умовами досягнення цієї мети є: безпосередня присутність і знання місцевих особливостей; досвід і знання в області природоохоронних, фінансових і юридичних питань; володіння фінансовими інструментами, найбільш прийнятними для реалізації проектів, спрямованих на охорону навколишнього природного середовища.

З метою виконання основної функції, яка полягає у фінансуванні проектів, корпорація працює з низкою різних фінансових джерел. Найбільш значними з них є Інвестиційний фонд, Північний фонд екологічного розвитку, Вуглецевий фонд регіону Балтійського моря , Вуглецевий фонд НЕФКО, Фонд виконання проектів захисту довкілля у гарячих точках Баренцевого Регіону. НЕФКО також управляє фондами від імені інших організацій, що забезпечують ресурсами екологічні проекти, включаючи Європейську Комісію та уряди Північних країн*.

В Україні НЕФКО реалізовує дві програми «Чисте Виробництво» та «Еко-ефективність». За цими програмами НЕФКО не фінансує будівництво нових, а тільки модернізацію існуючих об’єктів (у співвідношенні 90% позика, 10% внесок позичальника). Джерелом повернення позик передбачаються кошти отримані від економії, пов’язаної із зменшенням споживання енергії, ресурсів та забруднення.

Кредити за програмою «Еко-ефективність»

НЕФКО проводить кредитування невеликих енергозберігаючих проектів тільки у комунальному секторі - для шкіл, дитячих садків, лікарень, спортивних споруд, вуличного освітлення в Росії і Україні. Графік виплати позикових коштів при цьому безпосередньо враховує ефективність інвестицій. Період повернення позики складає не більше 8 років. В Росії позики за програмою енергозбереження надаються через російські банки в рублях.

Розмір фінансування Програми кредитування енергозберігаючих проектів в цілому має приблизно 12,5 млн євро, при чому мінімальний розмір позики 350 тис гривень, максимальний 3 000 тис гривень.

Кредити за програмою «Чисте виробництво»

Це програма револьверного (поновлюваного) кредитування. Вона дозволяє здійснювати пільгове фінансування заходів щодо поліпшення використання природних ресурсів. Підтримка надається як приватним, так і комунальним підприємствам Росії, Україні та Білорусі. Умови повернення позикових коштів безпосередньо враховують ефективність інвестицій.

Програма кредитування НЕФКО «Чисте виробництво» має 110 млн датських крон (близько 14.8 млн євро).

Станом на 01.03.2013 з НЕФКО підписано 29 проектів в Україні на суму біля 28 млн євро, з яких по 14 проектах (на суму 8 млн євро) обсяг та умови надання місцевих гарантій погоджено з Мінфіном та схвалено Кабінетом Міністрів України.

* - Північний регіон включає п'ять північних країн: Фінляндію, Данію, Ісландію, Норвегію та Швецію, а також три автономні території - це Фарерські острови, Гренландія і Аландські острови. Північний регіон займає площу в 3.436.631 км ² з населенням близько 25 мільйонів чоловік.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити