Цільова команда з податкової реформи зустрілася з банкірами

7/7/15

25 червня цільова команда з податкової реформи Національної ради реформ провела індустріальну платформу за участі вітчизняних та іноземних представників банківського сектору.

У зустрічі взяли участь заступник Міністра фінансів Олена Макеєва, радник заступника Міністра фінансів України Кріс Вейлс, фахівці Державної фіскальної служби України та представники банківського сектора.

Першим питанням, на яке звернули увагу цільової команди банкіри є відсутність ефективної моделі комунікації між представниками державних органів влади (Міністерства фінансів та Державної фіскальної служби України, Національного банку України) та громадськими бізнес-об’єднаннями. Учасники зустрічі вважають за необхідне створення постійної відкритої платформи (наприклад, інтернет-платформи) для обговорення проблем застосування норм податкового законодавства та якості процесів адміністрування податків з можливістю внесення на розгляд робочих груп пропозицій щодо внесення змін до законодавства.

Серед питань, які потребують першочергової уваги держави та бізнесу, банкіри зазначили необхідність внесення змін до Податкового кодексу України, які б урегулювали списання безнадійної заборгованості, а відтак й забезпечили інструмент для відновлення кредитування. Списання безнадійної заборгованості є однією з найгостріших проблем для гравців банківського сектору, оскільки існуючі критерії безнадійної заборгованості не враховують реальні випадки та причини виникнення безнадійної заборгованості за кредитами та не дозволяють здійснювати своєчасне очищення кредитних портфелів від непрацюючих кредитів. Введені фіскальні обмеження вплинули на суттєве скорочення обсягів списання банками в 2015 році (за 5 місяців) безнадійної заборгованості – майже в 2 рази в порівнянні з 2014. На практиці процес списання банками безнадійної заборгованості фактично зупинений. Суттєве скорочення обсягів списання безнадійної заборгованості не в останню чергу вплинуло на подальше зростання частки непрацюючих кредитів (NPL) в портфелях банків - за 5 місяців 2015 року їх частка збільшилась на 5 процентних пунктів.

У зв'язку з анексією АР Крим та проведенням АТО в Луганській та Донецькій областях суттєво збільшився відсоток неповернення банківських кредитів на даних територіях. Кредити, непогашені станом на середину 2015 року, та обслуговування яких припинено позичальниками, фактично, є безнадійними та вірогідність їх погашення практично відсутня. Банки позбавлені можливості врегулювати погашення/реструктуризацію заборгованості в судовому порядку та/або проводити заходи з примусового стягнення, в т.ч. звертати стягнення на заставне майно, розташоване в зоні АТО та ВЕЗ «Крим». Списання з балансів банків проблемної заборгованості за кредитами позичальників із зони АТО та ВЕЗ «Крим» суттєво покращить структуру кредитних портфелів банків, надасть змогу направити вивільнені кошти на надання нових кредитів, сприятиме покращенню фінансового стану банків та зростанню обсягів сплати податку на прибуток.

Учасники зустрічі також наголосили на необхідності виключення з бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску компенсаційні виплати роботодавців на проживання працівників з місцем реєстрації в зоні АТО та робочим місцем на території України, вільної від проведення АТО, а також сплату податку на нерухоме і земельні ділянки, що розташовані в зоні проведення антитерористичної операції, сплата податку на доходи фізичних осіб, зареєстрованих на території дії АТО чи в Криму.

З огляду на останні зміни до Податкового кодексу України, що передбачають, зокрема, надання повноважень фіскальним органам на здійснення перевірок фінансової звітності, окрему увагу учасники заходу присвятили питанням розробки законодавства про аудиторську діяльність. Оскільки банківські установи вже тривалий час працюють за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ), нове законодавство повинно базуватись на європейських практиках.

Крім того, представники банківського сектору запропонували своє бачення удосконалення електронного адміністрування ПДВ з огляду на специфіку банківської діяльності. Враховуючи досвід функціонування системи прийому податкової звітності в електронному вигляді та функціонування ПДВ в тестовому режимі, банкіри вважають за необхідне подовжити строки тестового режиму з метою вирішення технічних питань.

Учасники зустрічі відзначили, що реформування податкової системи повинно забезпечити створення максимально ефективної та прозорої системи встановлення, обчислення, адміністрування та стягнення податків і зборів до державного бюджету. Серед складових ефективної комунікації між інвесторами та органами державної влади бізнес-спільнота окреслила необхідність попереднього спільного опрацювання законодавчих ініціатив обов’язкового оприлюднення результатів обговорення та створення постійної відкритої платформи та активної участі регулятора. Відтак, сторони домовились здійснювати подальший діалог за активної участі представників Державної фіскальної служби України, Національного банку України та народних депутатів з метою напрацювання найбільш ефективних рішень як для держави, так і вітчизняних та іноземних інвесторів.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити