Верифікація державних виплат

Соціальну допомогу від держави мають одержувати лише ті, хто справді цього потребує. Для того, щоб уникнути зловживань та марнотратства Мінфін продовжує процес верифікації державних виплат.

У жовтні 2017р. субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг отримували 6 млн. домогосподарств (40,3% загальної кількості домогосподарств країни).

Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 68,8 млрд. гривень.

Метою верифікації житлових субсидій є виявлення неправомірно призначених житлових субсидій, зокрема особам, котрі здійснили купівлю товарів довгострокового вжитку на суму понад 50 тис. грн., автомобіля, квартири, земельної ділянки тощо, а також осіб, які отримують по декілька субсидій одночасно.

Процес верифікації також дозволяє визначити так званих «мертвих душ».

Мінфін прагне забезпечити здійснення державних виплат саме для тих груп населення, які справді цього потребують. А також, щоб система надання субсидій була більш ефективною, справедливою та дієвою.

Важливо зазначити, що для держави дуже важливо, щоб громадяни могли оформити субсидію без черг та бюрократичних перепон. Саме тому для її оформлення з переліку документів достатньо подати лише заяву та декларацію про доходи.

Однак вразливим місцем такої спрощеної процедури оформлення є недоброчесні дії самих громадян.

Так, завдяки верифікації субсидій Мінфін виявляє осіб, які при заповненні декларації не зазначили про те, що придбали автомобіль, або під час отримання субсидії здійснюють купівлю товарів розкоші, наприклад, вироби з хутра, коштовності, картини, тощо.

Які результати верифікації житлових субсидій у 2017 році?

За результатами верифікації Мінфіном протягом січня–листопада 2017 року було направлено обласним та Київській державним адміністраціям рекомендації щодо неправомірно призначених житлових субсидій та проведення додаткової перевірки осіб, які:
8 043 – здійснили купівлю товарів довгострокового вжитку на суму понад 50 тис. грн.;
3 538 – померли;
20 519 – здійснили купівлю нерухомості, земельних ділянок, товарів (послуг) на суму понад 50 тис. грн;
10 792 – здійснили купівлю транспортного засобу на суму понад 50 тис. грн.;
12 677 – отримують декілька субсидій.

Також Мінфіном було направлено рекомендації із 7 749 962 записами інформації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності, у тому числі рекомендацій щодо усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних і довідкових системах, реєстрах, інших базах даних та джерелах інформації.

Усього за результатами верифікації житлових субсидій розпорядниками бюджетних коштів було підтверджено порушень за 10 місяців поточного року на суму 3,1 млн. гривень.

Разом з цим варто зазначити, що якість та швидкість опрацювання рекомендацій обласними державними адміністраціями залишається низькою.

Удосконалення процесу верифікації

Мінфін постійно працює над удосконаленням процесу верифікації та підвищенням якості наданих рекомендацій.

За 2017 рік Мінфіном розроблено проект Закону України «Про верифікацію та моніторинг держаних виплат», нормативну базу для автоматизованого обміну інформацією між учасниками верифікації, а також майже завершено побудову інформаційно-аналітичної платформи електронної верифікації та моніторингу.

Також цього року розроблено методику та алгоритми верифікації житлових субсидій для того, щоб процес перевірки був більш якісним, чітким, визначеним та зрозумілим.

Аналітична робота за результатами верифікації державних виплат дозволяє удосконалювати нормативну базу щодо процесу здійснення державних виплат.

Чому важливо здійснювати верифікацію житлових субсидій?

- підвищення ефективності видатків на надання населенню субсидій;
- в соціальній сфері зменшується поле для корупції та маніпуляцій;
- соціальна політика стає більш справедливою – допомогу отримують тільки ті, хто справді цього потребує;
- економія бюджетних коштів, які можна направити на додаткову допомогу тим, хто справді цього потребує.

Які плани на 2018 рік?

У 2018 році Мінфін планує запровадити моніторинг використання коштів на надання пільг і житлових субсидій та фактичного споживання електроенергії та житлово-комунальних послуг.

На сьогодні в Україні відсутня система обліку та аналізу інформації щодо фактичного споживання домогосподарствами електроенергії та житлово-комунальних послуг, що унеможливлює здійснення якісного аналізу встановлених нормативів споживання, а також обсягів необхідних коштів субвенцій при складанні проекту державного бюджету на відповідний рік.

Мінфін планує верифікувати, з однієї сторони, інформацію про фактично надані послуги субсидіантам з постачання електроенергії, природного газу, холодного водопостачання та водовідведення, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, теплопостачання та постачання гарячої води, вивезення твердих та рідких побутових відходів, а з іншої сторони – інформацію, отриману від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення щодо нарахованих коштів на надання пільг і житлових субсидій споживачам за відповідний опалювальний сезон.

Результати верифікації та моніторингу будуть використані під час:
- проведення розрахунків з надавачами послуг;
- планування видатків державного бюджету;
- перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту між їх видами та між місцевими бюджетами;
- перегляду соціальних нормативів споживання електроенергії та ЖКП;
- надання рекомендацій щодо неправомірно призначених житлових субсидій;
- надання рекомендацій усунення невідповідностей у реєстрах та базах даних.

Для впровадження вказаного моніторингу, Мінфін розробив проект постанови Кабінету Міністрів України «Про запровадження моніторингу використання коштів на надання пільг і житлових субсидій та фактичного споживання електроенергії та житлово-комунальних послуг» та на цей час здійснює його погодження з усіма заінтересованими органами.

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити