Створення Служби фінансових розслідувань (СФР)

Служба фінансових розслідувань - це єдиний ефективний правоохоронний орган, що займатиметься виявленням, припиненням, розкриттям та досудовим розслідуванням злочинів, що спрямовані проти інтересів держави у сфері фінансів та суміжних сферах, а також буде займатись аналітичною роботою, виявляти системні чинники що сприяють розвитку економічної злочинності та вчиненню таких злочинів і надавати на основі такого аналізу пропозиції Міністерству щодо формування державної політики з метою забезпечення ефективної превенції економічних злочинів.

22 березня 2017 року проект закону “Про Службу фінансових розслідувань” ухвалено Кабінетом Міністрів України.

Документ визначено пріоритетним Президентом і Прем’єр-Міністром України, підтримано бізнес-асоціаціями, експертами та іноземними партнерами.
Створення Служби фінансових розслідувань передбачено Коаліційною угодою та Планом дій Уряду і є зобов’язанням України в рамках Меморандуму про співпрацю з Міжнародним валютним фондом (МВФ).

Також Міністерство фінансів вже досягнуло згоди щодо проведення навчань для нових робітників СФР під керівництвом подібних органів боротьби з економічними злочинами проти держави з США та Італії.

Яким чином економічні злочини розслідуються сьогодні?

Сьогодні розслідуванням злочинів, що спрямовані проти інтересів держави у сфері фінансів та суміжних сферах, замаються 4 органи:

 • Податкова міліція;
 • Департамент захисту економіки Національної поліції;
 • Департамент контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ;
 • Слідчі органи прокуратури (які де-юре втратили ці повноваження, але продовжують здійснювати слідчі функції).

Їх загальна кількість становить близько 15 тисяч осіб. Це профільні підрозділи, а також персонал оперативних, оперативно-технічних, слідчих та допоміжних підрозділів, які забезпечують їх роботу.

Відсутність чітко визначеної підслідності органів, їхня практика застосування силового підходу до бізнесу та нездатність розкривати складні схеми, шкодить розвитку підприємництва в Україні та стримує економічний розвиток держави.

Як працюватиме Служба фінансових розслідувань?

Служба фінансових розслідувань діятиме як повноцінний правоохоронний орган, що є необхідною умовою для забезпечення її функціональної незалежності у правоохоронній діяльності.

Після створення нового органу, статті Кримінального Кодексу України, дотичні до боротьби з економічними злочинами проти держави, перейдуть у підслідність СФР. Таким чином, Служба стане єдиним органом, що відповідатиме за боротьбу із такими злочинами.

Однією з найбільш важливих функцій нового органу стане аналітична. Завдяки новому досвідченому персоналу “не із системи” з вийнятковими аналітичними здібностями буде забезпечено результативність проведених розслідувань.

Планується створення трирівневої системи аналітичної роботи:

 • Тактичний (прикладний) рівень - аналітична підтримка роботи детектива в рамках кримінального провадження;
 • Оперативний - системна аналітична робота на рівні регіону;
 • Стратегічний - аналітична робота на рівні центрального апарату, яка буде полягати переважно в систематизації, обробці та аналізі інформації щодо системних факторів, причин та чинників існування та розвитку економічної злочинності в Україні, аналізі світових трендів розвитку економічної злочинності та розвитку сучасних технологій, що можуть використовуватись у такій злочинності, прогнозування тенденцій розвитку економічної злочинності в світі та в Україні, та надання на основі такого аналізу інформації Міністерству фінансів з метою формування державної політики щодо протидії таким факторам, їх мінімізації та упередження розвитку економічної злочинності, а також формування нових механізмів протидії ним.

Вибудувати систему роботи аналітичних підрозділів планується із врахуванням досвіду аналітичних підрозділів Федерального бюро розслідувань США.

Для забезпечення ефективної роботи за цим напрямом, буде забезпечена чітка лінія взаємодії СФР з іншими органами та Міністерством, яке формує політику у сфері діяльності Служби.

Як правоохоронний орган, Служба матиме право на ведення оперативно-розшукової діяльності (ОРД), що здійснюватиметься після проведення глибинного аналітичного аналізу та отримання відповідного рішення суду. Також СФР матиме право на застосування зброї та спеціальних засобів, що використовуватимуться за умови збройного опору зі сторони порушників.

Кількість працівників СФР не має перевищити 3500 осіб. Чисельність нової структури визначатиметься за рішенням Кабінету Міністрів України. Для забезпечення прозорості відбору співробітників до нової Служби буде створено спеціальну комісію. Її членами зможуть стати представники громадськості, наукової спільноти та іноземних партнерів. Для залучення високопрофесійних та доброчесних кадрів, а також для мінімізації корупційних ризиків, передбачена гідна оплата праці майбутніх працівників.

Що це дає?

 • Прибирає один з головних інструментів для корупції та зловживань в ДФС;
 • Абсолютно інші підходи нової служби: не силові, а аналітичні підходи;
 • Зменшення тиску на бізнес;
 • Зменшення рівня фінансової злочинності;
 • Зростання інвестиційної привабливості України.

Завантажити Проект Закону "Про Службу фінансових розслідувань"

Завантажити короткий опис концепції

Останні оновлення по цій темі

Ви можете виділити цікаві вам фрагменти тексту, які будуть доступні по унікальному посиланню в адресній стрічці браузера.

Виділити